Updated: 26/06/17 : 13:40:31
Printable Version   Bookmark and Share Share This

sport

Sligo GAA - Latest Results (26 June 2017)

Benson Cup Group 1
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
St Farnan's 4 3 0 1 90 58 32 6
Castleconnor G.A.A Club 4 3 0 1 78 61 17 6
St Patrick's 4 2 0 2 70 51 19 4
St Michael's/Naomh Mícheál 4 1 0 3 30 77 -47 2
Bunninadden 4 1 0 3 47 68 -21 2

Benson Cup Group 1
Sun, 25 Jun, Venue: Seamie Donegan Memorial Park, (Round 5), St Patrick's/Dromard 0-15 Castleconnor 1-13
Sun, 25 Jun, Venue: Bunninadden Community Park, (Round 5), Bunninadden 1-8 St Farnan's 4-13

Benson Cup Group 2
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
St John's 3 3 0 0 68 29 39 6
Geevagh 4 3 0 1 44 41 3 6
Cúil Irra/Leathros/CooleraStrandhill 4 2 0 2 74 63 11 4
Easkey 2 0 0 2 35 59 -24 0
Owenmore Gaels 3 0 0 3 25 54 -29 0

Benson Cup Group 2
Sun, 25 Jun, Venue: Geevagh, (Round 5), Geevagh 0-9 St John's 1-16

Kiernan Cup Group 1
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
Tuarloistreáin/Tourlestrane 4 4 0 0 66 36 30 8
Cúil Áine / Mullach na Bréine / Coolaney / Mullinabreena 4 3 0 1 70 65 5 6
Tubbercurry GAA Club 4 2 0 2 58 58 0 4
Curry/Curraigh 4 1 0 3 61 88 -27 2
Shamrock Gaels/Gaeil na Seamróige 4 0 0 4 58 66 -8 0

Kiernan Cup Group 1
Fri, 23 Jun, Venue: Curry, (Round 5), Curry 0-14 Coolaney/Mullinabreena 2-18
Fri, 23 Jun, Venue: Tourlestrane, (Round 5), Tourlestrane 0-10 Shamrock Gaels 0-9

Kiernan Cup Group 2
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
St Molaise Gaels 4 4 0 0 93 43 50 8
St Mary's 4 2 0 2 53 74 -21 4
Eastern Harps 4 2 0 2 39 45 -6 4
Drumcliffe/Rosses Point GAA club 4 1 0 3 65 71 -6 2
Calry/St Joseph's 4 1 0 3 38 55 -17 2

Kiernan Cup Group 2
Sun, 25 Jun, Venue: Oxfield Park, (Round 5), Drumcliffe/Rosses Pt 3-9 St Mary's 2-13
Sun, 25 Jun, Venue: Gurteen Community Park, (Round 5), Eastern Harps W/O Calry/St Joseph's -

Expert Electrical Expert Electrical Sligo Football u14 Division 2 League Cup
Fri, 23 Jun, Venue: Tourlestrane, (Semi-Finals), Tourlestrane 6-7 Eastern Harps 2-5

Expert Electrical Expert Electrical Sligo Football u14 Division 2 League Shield
Fri, 23 Jun, Venue: Tubbercurry, (Semi-Finals), Tubbercurry/Cloonacool 4-7 CooleraStrandhill 1-12

Expert Electrical Expert Electrical Sligo Football u14 Division 3 League Cup
Thu, 22 Jun, Venue: Kent Park, (Semi-Finals), St Mary's 2-7 St Patrick's/Dromard 3-10
Fri, 23 Jun, Venue: St.Michael's, (Semi-Finals), St Michael's 5-10 Castleconnor 1-8

Expert Electrical Expert Electrical Sligo Football u14 Division 3 League Shield
Fri, 23 Jun, Venue: Geevagh, (Semi-Finals), Geevagh 11-15 Easkey 4-7

Fureys Coaches Senior Football League Division 3
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
Ballymote Round Towers 10 9 0 1 251 116 135 18
Enniscrone/Kilglass 10 8 0 2 194 111 83 16
Cloonacool 10 6 0 4 164 116 48 12
Tuarloistreáin/Tourlestrane 10 6 0 4 208 115 93 12
Shamrock Gaels/Gaeil na Seamróige 10 5 0 5 156 195 -39 10
Eastern Harps 10 2 2 6 139 194 -55 6
St Mary's 10 2 1 7 125 175 -50 5
Easkey 10 0 1 9 69 284 -215 1

Fureys Coaches Senior Football League Division 3
Sat, 24 Jun, Venue: Easkey, (Round 10), Easkey 1-9 Eastern Harps 1-9
Sat, 24 Jun, Venue: Shamrock Gaels Park, (Round 10), Shamrock Gaels 1-10 Cloonacool 0-9
Sat, 24 Jun, Venue: Corran Park, (Round 10), Ballymote W/O St Mary's -
Sun, 25 Jun, Venue: Enniscrone/Kilglass, (Round 10), Enniscrone/Kilglass 2-14 Tourlestrane 2-13

Fureys Coaches Senior Football League Division 4
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
Drumcliffe/Rosses Point GAA club 6 6 0 0 110 84 26 12
St Molaise Gaels 6 5 0 1 88 53 35 10
Curry/Curraigh 6 4 1 1 119 80 39 9
Calry/St Joseph's 5 3 0 2 86 67 19 6
Cúil Áine / Mullach na Bréine / Coolaney / Mullinabreena 6 3 0 3 80 86 -6 6
Owenmore Gaels 6 2 0 4 88 92 -4 4
St John's 6 2 0 4 56 60 -4 4
Cúil Irra/Leathros/CooleraStrandhill 6 2 0 4 84 107 -23 4
St Farnan's 5 1 1 3 58 80 -22 3
Castleconnor G.A.A Club 6 0 0 6 50 110 -60 0

Fureys Coaches Senior Football League Division 4
Fri, 23 Jun, Venue: Hazelwood Main Pitch, (Round 6), Calry/St Joseph's 1-16 Drumcliffe/Rosses Pt 3-11
Fri, 23 Jun, Venue: Monsignor Hynes Park, (Round 6), St Molaise Gaels W/O Castleconnor -
Fri, 23 Jun, Venue: Connolly Park, (Round 6), Owenmore Gaels 2-15 CooleraStrandhill 1-11
Sat, 24 Jun, Venue: Cloonacool Community Park, (Round 6), Coolaney/Mullinabreena W/O St Farnan's -
Sat, 24 Jun, Venue: Curry, (Round 6), Curry W/O St John's -

Senior Hurling Championship
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
Calry/St Joseph's 1 1 0 0 21 14 7 2
Tuarloistreáin/Tourlestrane 1 1 0 0 17 13 4 2
Cúil Irra/Leathros/CooleraStrandhill 1 1 0 0 0 0 0 2
Naomh Eoin 1 0 0 1 0 0 0 0
Western Gaels 1 0 0 1 13 17 -4 0
Tubbercurry GAA Club 1 0 0 1 14 21 -7 0

Senior Hurling Championship
Sat, 24 Jun, Venue: Ransboro Park, (Round 1), CooleraStrandhill W/O Naomh Eoin -
Sat, 24 Jun, Venue: Tourlestrane, (Round 1), Tourlestrane 0-17 Western Gaels 1-10
Sat, 24 Jun, Venue: Hazelwood Main Pitch, (Round 1), Calry/St Joseph's 1-18 Tubbercurry 1-11