Updated: 16/04/18 : 13:03:15
Printable Version   Bookmark and Share Share This

sport

Sligo GAA - Latest Results - 16 April 2018

Expert Electrical Sligo Minor Football League Division 1
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
Shamrock Gaels/Gaeil na Seamróige 4 4 0 0 102 26 76 8
Curry/Curraigh 3 3 0 0 82 43 39 6
Eastern Harps 3 2 0 1 24 30 -6 4
Ballymote/Bunninadden 4 2 0 2 69 77 -8 4
St Molaise Gaels 4 2 0 2 40 58 -18 4
Easkey/Enniscrone/Kilglass 4 1 0 3 36 62 -26 2
Tuarloistreáin/Tourlestrane 3 1 0 2 32 43 -11 2
Owenmore Gaels 5 0 0 5 43 89 -46 0

Expert Electrical Sligo Minor Football League Division 1
Fri, 13 Apr, Venue: Curry, (Round 5), Curry 4-18 Easkey/Enniscrone/Kilglass 3-8
Fri, 13 Apr, Venue: Fr. Kevin Brehony Park, (Round 5), Eastern Harps W/O Owenmore Gaels -
Fri, 13 Apr, Venue: Shamrock Gaels Park, (Round 5), Shamrock Gaels 5-19 Ballymote/Bunninadden 0-5

Expert Electrical Sligo U14 Football League Division 1
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
St Mary's 2 2 0 0 46 23 23 4
Castleconnor G.A.A Club 2 2 0 0 58 47 11 4
Drumcliffe/Rosses Point GAA club 2 1 0 1 50 24 26 2
Owenmore Gaels 2 1 0 1 33 35 -2 2
Tubbercurry/Cloonacool 2 1 0 1 35 43 -8 2
Shamrock Gaels/Gaeil na Seamróige 1 0 1 0 26 26 0 1
Cúil Irra/Leathros/CooleraStrandhill 2 0 1 1 37 43 -6 1
Ballymote/Bunninadden 1 0 0 1 25 35 -10 0
St Molaise Gaels 2 0 0 2 27 61 -34 0

Expert Electrical Sligo U14 Football League Division 1
Thu, 12 Apr, Venue: Connolly Park, (Round 2), Owenmore Gaels 3-10 Drumcliffe/Rosses Pt 0-12
Thu, 12 Apr, Venue: Kent Park, (Round 2), St Mary's 6-11 Tubbercurry/Cloonacool 3-3
Thu, 12 Apr, Venue: Riverstown Community Park, (Round 2), Shamrock Gaels 6-8 CooleraStrandhill 6-8
Sun, 15 Apr, Venue: Monsignor Hynes Park, (Round 2), St Molaise Gaels 4-10 Castleconnor 2-17

Fureys Coaches Senior Football League Division 1
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
St Mary's 3 3 0 0 66 50 16 6
Tuarloistreáin/Tourlestrane 3 3 0 0 41 30 11 6
Cúil Irra/Leathros/CooleraStrandhill 3 2 1 0 38 33 5 5
Drumcliffe/Rosses Point GAA club 3 1 1 1 39 38 1 3
Cúil Áine / Mullach na Bréine / Coolaney / Mullinabreena 3 1 1 1 51 56 -5 3
Shamrock Gaels/Gaeil na Seamróige 3 1 0 2 42 51 -9 2
St Molaise Gaels 3 1 0 2 39 37 2 2
Eastern Harps 2 0 1 1 19 23 -4 1
Tubbercurry GAA Club 2 0 0 2 23 26 -3 0
Curry/Curraigh 3 0 0 3 40 54 -14 0

Fureys Coaches Senior Football League Division 1
Sat, 14 Apr, Venue: Kent Park, (Round 3), St Mary's 6-12 Coolaney/Mullinabreena 1-13
Sat, 14 Apr, Venue: Shamrock Gaels Park, (Round 3), Shamrock Gaels 0-8 Tourlestrane 2-11
Sat, 14 Apr, Venue: Curry, (Round 3), Curry 2-5 CooleraStrandhill 0-15
Sat, 14 Apr, Venue: Oxfield Park, (Round 3), Drumcliffe/Rosses Pt 2-6 Tubbercurry 1-7
Sat, 14 Apr, Venue: Gurteen Community Park, (Round 3), Eastern Harps 0-9 St Molaise Gaels 1-10

Expert Electrical Sligo Minor Football League Division 2 Group 1
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
St Mary's 3 2 0 1 23 34 -11 4
Cúil Áine / Mullach na Bréine / Coolaney / Mullinabreena 3 2 0 1 57 31 26 4
Tubbercurry/Cloonacool 2 1 0 1 28 17 11 2
Castleconnor G.A.A Club 2 0 0 2 4 30 -26 0

Expert Electrical Sligo Minor Football League Division 2 Group 1
Fri, 13 Apr, Venue: Nace O'Dowd Park, (Round 3), Coolaney/Mullinabreena 0-15 St Mary's 2-12

Expert Electrical Sligo Minor Football League Division 2 Group 2
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
Cúil Irra/Leathros/CooleraStrandhill 4 4 0 0 67 43 24 8
St Farnans/St Patricks 4 3 0 1 54 48 6 6
Geevagh/St. Michaels 4 2 0 2 66 56 10 4
Calry/St Joseph's 4 1 0 3 59 49 10 2
St John's 4 0 0 4 33 83 -50 0

Expert Electrical Sligo Minor Football League Division 2 Group 2
Fri, 13 Apr, Venue: Sligo GAA Centre of Excellence Pitch 2, (Round 5), Calry/St Joseph's 2-15 St Farnans/ St Patricks 2-16
Fri, 13 Apr, Venue: Stenson Park, (Round 5), St John's 2-6 Geevagh/St.Michaels 5-11

Expert Electrical Sligo U14 Football League Division 2 Group 1
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
Tuarloistreáin/Tourlestrane 1 1 0 0 22 20 2 2
Geevagh/St. Michaels 1 0 1 0 16 16 0 1
St John's 1 0 1 0 16 16 0 1
Curry/Curraigh 0 0 0 0 0 0 0 0
St Patrick's 0 0 0 0 0 0 0 0
Enniscrone/Kilglass 1 0 0 1 20 22 -2 0

Expert Electrical Sligo U14 Football League Division 2 Group 1
Thu, 12 Apr, Venue: Enniscrone/Kilglass, (Round 1), Enniscrone/Kilglass 3-11 Tourlestrane 5-7
Thu, 12 Apr, Venue: Geevagh, (Round 1), Geevagh/St.Michaels 4-4 St John's 5-1

Expert Electrical Sligo U14 Football League Division 2 Group 2
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
Calry/St Joseph's 1 1 0 0 24 9 15 2
Cúil Áine / Mullach na Bréine / Coolaney / Mullinabreena 1 1 0 0 20 10 10 2
Easkey 0 0 0 0 0 0 0 0
St Farnan's 1 0 0 1 10 20 -10 0
Eastern Harps 1 0 0 1 9 24 -15 0

Expert Electrical Sligo U14 Football League Division 2 Group 2
Thu, 12 Apr, Venue: I.T. Sligo Grounds, (Round 1), Calry/St Joseph's 5-9 Eastern Harps 1-6
Thu, 12 Apr, Venue: St.Farnan's Community Park, (Round 1), St Farnan's 1-7 Coolaney/Mullinabreena 4-8

Expert Electrical Sligo U16 Football Division 2
Team Pld Won Draw Lost For Against Diff Points
St Farnans/St Patricks 3 3 0 0 65 39 26 6
Tubbercurry/Cloonacool 3 2 1 0 78 56 22 5
Shamrock Gaels/Gaeil na Seamróige 3 2 0 1 78 39 39 4
Castleconnor G.A.A Club 3 1 1 1 65 67 -2 3
Cúil Irra/Leathros/CooleraStrandhill 2 1 0 1 54 37 17 2
Easkey/Enniscrone/Kilglass 2 1 0 1 38 34 4 2
Calry/St Joseph's 3 1 0 2 44 59 -15 2
Owenmore Gaels 4 1 0 3 62 103 -41 2
Cúil Áine / Mullach na Bréine / Coolaney / Mullinabreena